Szukanie mieszkania

Autor: Emigrant w UK 27 Styczeń 2016, 10:47

Podobne artykuły

Artykuł ten opisuje najważniejsze kwestie związane z wyszukiwaniem ogłoszeń i porady związane wyborem lokum.

Co wziąć po uwagę?

Gdzie szukać ogłoszeń?

Agencje wynajmu nieruchomości

Zawartość ogłoszeń

Viewing, czyli oglądanie mieszkania

Umowa najmu

Co wziąć po uwagę?

Na początku zapoznaj się z możliwościami długotrwałego wynajmu w sektorze prywatnym i kosztami, jakie się z tym wiążą (zobacz Opcje wynajmu). Spróbuj określić swoje priorytety. Cena, lokalizacja, sąsiedztwo, miejsce parkingowe, garaż lub miejsce na rower, dostęp do środków komunikacji oraz sklepy w okolicy – to tylko niektóre z ważnych czynników wpływających na komfort życia. Jeśli dopiero przyjechałeś do kraju, skorzystaj z porady osób, które znają lepiej dane miasto. Dowiedz się, które dzielnice są niebezpieczne i staraj się ich unikać nawet, jeśli oferty wynajmu wydają się atrakcyjne. Skorzystaj z porady na powszechnie dostępnych forach internetowych (na przykład w Miastach, regionalnych grupach dyskusyjnych na Emito.net). Zwróć uwagę na kwestie bezpieczeństwa, domofon, alarmy, wywietrzniki i czujniki przeciwpożarowe. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach weź pod uwagę rodzaj ogrzewania oraz szczelność okien i wielkość pomieszczeń (zob. podrozdział Viewing, czyli oglądanie mieszkania poniżej).

Gdzie szukać ogłoszeń?

Dom lub mieszkanie (umeblowane – furnished, częściowo umeblowane – half-furnished i nieumeblowane – unfurnished) można wynająć bezpośrednio od właściciela lub przez agencje. Mieszkania do wynajęcia ogłaszane są w siedzibach i na stronach internetowych agencji mieszkaniowych (wiele agencji posiada polskojęzyczne wersje swoich serwisów internetowych), lokalnych stronach internetowych z ogłoszeniami, w codziennej prasie lokalnej czy w sklepach i na tablicach ogłoszeń. Mieszkania wynajmowane przez agencje są także oznaczane specjalnymi tablicami, które z pewnością dostrzeżesz przechadzając się po okolicy.

Internet

W internecie jest wiele stron z ogłoszeniami wynajmu mieszkań. Możesz na nich znaleźć ogłoszenia bezpośrednio od właścicieli, jak również oferty agencji mieszkaniowych z danego rejonu. Każde z ogłoszeń zawiera numer kontaktowy lub adres e-mail. Jeśli jest to ogłoszenie agencyjne, to jest to także wyraźnie napisane. Poniżej znajdziesz listę przydatnych linków:

http://emigrantwuk.net/pl/ogloszenia – największa, darmowa polska strona ogłoszeniowa w Wielkiej Brytanii

www.lettingweb.com 

www.propertyfinder.com

www.gumtree.com

www.adtrader.co.uk

www.freeexchange.co.uk

www.espc.co.uk

www.themovechannel.co.uk

www.flatshare.com

www.flatmatcher.co.uk

www.citylets.co.uk

– mieszkania do wynajęcia w Szkocji

www.s1rental.com – mieszkania do wynajęcia w Szkocji www.intolondon.com – mieszkania do wynajęcia w Londynie

Lokalna prasa

Szukając mieszkania w prasie sięgaj przede wszystkim po dzienniki lokalne. Większość z nich publikuje ogłoszenia dotyczące nieruchomości w wybrany dzień tygodnia.

Tablice informacyjne

W sklepach możemy często znaleźć miejsce, gdzie zamieszczane są ogłoszenia. Z tej formy warto korzystać zwłaszcza, gdy zależy Ci na konkretnej lokalizacji oraz gdy preferujesz wynajem od właściciela. Warto zwracać uwagę na wystawy tzw. corner shops, osiedlowe tablice informacyjne i inne miejsca, gdzie ludzie zazwyczaj umieszczają ogłoszenia. Agencje wynajmu nieruchomości

Umowa najmu

Umowa najmu (tenancy agreement) to dokument, który wyjaśnia prawa i obowiązki najemcy i właściciela lokalu względem siebie. Choć w Wielkiej Brytanii umowa ustna jest wiążąca (prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy określa Housing Act), najczęściej obie strony chcą mieć potwierdzenie na piśmie.

Weź także pod uwagę:

czy dzielnica jest bezpieczna, czy w drzwiach działa domofon, czy w pobliżu znajduje się pub, klub nocny, dyskoteka albo inne miejsce, które może utrudniać wieczorny odpoczynek, czy klatka jest zadbana – określa to zwykle poziom Twoich potencjalnych sąsiadów, czy w pobliżu znajdują się przystanki autobusowe lub stacja metra.

Śledź nasKursy walut