Opcje wynajmu

Autor: Emigrant w UK 27 Styczeń 2016, 10:35

Podobne artykuły

W Wielkiej Brytanii lokum można wynająć od osoby prywatnej, a także od władz samorządowych bądź spółdzielni mieszkaniowej. Istnieją dodatkowe możliwości zakwaterowania dla osób niepełnosprawnych, studentów oraz osób w wieku 60 lat i powyżej.

Opcje wynajmu w sektorze prywatnym

Mieszkania socjalne

Akademiki Zakwaterowanie dla niepełnosprawnych

Domy pomocy środowiskowej

Dodatkowe informacje i porady

Opcje wynajmu w sektorze prywatnym

Prywatni najemcy zwykle wynajmują swoje domy i mieszkania po kursie rynkowym, a ich prawo do podniesienia czynszu zależy od rodzaju najmu. Wszystkie warunki najmu powinny być opisane w umowie najmu (tenancy agreement). Przeczytaj ją dokładnie przed podpisaniem. Opcje wynajmu zakwaterowania w prywatnym sektorze są następujące:

Opcje wynajmu zakwaterowania w prywatnym sektorze są następujące:

stancja – pokój w prywatnym domu lub mieszkaniu, gdzie mieszka się razem z właścicielem; pokój w domu lub mieszkaniu dzielonym z innymi osobami (tzw. flat/house shares) – zazwyczaj dzieli się kuchnię i łazienkę z pozostałymi mieszkańcami. Ten rodzaj zakwaterowania nie jest tak drogi jak inne opcje, a opłata za wynajem zazwyczaj zawiera koszty wszystkich rachunków, tak więc nie ma potrzeby ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów; mieszkanie lub dom do wyłącznego użytkowania (flat/house to rent). Na rynku jest wiele ofert tzw. studio flats – to pokoje z otwartą kuchnią (odpowiednik kawalerki). One, two, three (itd.) – bedroom flat – to mieszkanie z jedną, dwiema, trzema sypialniami i salonem. Wynajem całego mieszkania lub domu może być kosztowny. Chcąc zminimalizować koszty bez konieczności dzielenia mieszkania z nieznajomymi ludźmi, można wynająć dom lub mieszkanie z rodziną lub przyjaciółmi. Rachunki nie są zwykle włączone w czynsz za wynajem. O tym, jak szukać tego rodzaju zakwaterowania piszemy w artykule Szukanie mieszkania. Od 30 kwietnia 2006 r. wszystkie osoby prowadzące prywatny wynajem lokali powinny być zarejestrowane u przedstawiciela lokalnych władz. Dzięki temu wiadomo, że najemca jest osobą odpowiedzialną, spełnia określone wymagania i stosuje się do pewnych standardów. Spis wynajmujących lokale (Landlord Registration) możesz sprawdzić kontaktując się z urzędem miejskim – lista placówek wraz z danymi kontaktowymi i adresami stron www dostępna jest na stronie DirectGov: www.direct.gov.uk/en/

Mieszkania socjalne

Niektóre lokale są wynajmowane przez lokalne władze miasta lub spółdzielnie mieszkaniowe (mieszkania socjalne – social housing). Zapewniają one mieszkania po przystępnych cenach dla najbardziej potrzebujących. Można wynająć je w dwojaki sposób: poprzez złożenie do spółdzielni podania o umieszczenie na liście oczekujących, aż do momentu otrzymania oferty lub – jeżeli jesteś zarejestrowany jako bezdomny – poprzez zgłoszenie się do rady miejskiej, która musi zapewnić Ci tymczasowe zakwaterowanie.

Akademiki

W przypadku, gdy starasz się o zakwaterowanie jako student, masz możliwość ubiegania się o miejsce w akademiku. Standard akademików w Wielkiej Brytanii zwykle jest bardzo dobry, choć oferty różnią się – w zależności od uczelni. Większość oferuje studentom własny pokój i dzieloną z innymi lokatorami kuchnię oraz łazienkę.

Domy pomocy środowiskowej

Domy pomocy środowiskowej (sheltered housing) są formą zakwaterowania przeznaczoną specjalnie dla ludzi w wieku 60 lat lub starszych. Mogą to być mieszkania lub domy parterowe, zaprojektowane tak, by pomóc w wygodnym, bezpiecznym i samodzielnym życiu. Sheltered Housing promują niezależne życie osób starszych, dając im dodatkowe poczucie bezpieczeństwa poprzez zapewnienie, w razie potrzeby, dodatkowej pomocy.

Dodatkowe informacje i porady

Organizacja Shelter oferuje niezależne, bezpłatne porady mieszkaniowe w całej Wielkiej Brytanii. Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie www.shelter.org.uk/get_advice by znaleźć biuro Shelter w swojej okolicy bądź skorzystaj z darmowej infolinii pod numerem tel.: 0808 800 44 44 (pn.-pt. w godz. 9:00-17:00).

Przewodnik Citizens Advice Bureau (CAB) "Advice Guide'' zawiera wiele informacji związanych z kwestiami zakwaterowania w Wielkiej Brytanii. Odwiedź stronę właściwą dla swojego miejsca zamieszkania:

Housing in England – dla Anglii;

Housing in Northern Ireland – dla Irlandii Północnej;

Housing in Scotland – dla Szkocji;

Housing in Wales – dla Walii.

Bezpłatnej, fachowej informacji i porady możesz zasięgnąć także w lokalnym biurze CAB, które możesz odszukać za pomocą strony www.citizensadvice.org.uk/cab

Śledź nasKursy walut