Pomoc medyczna w nagłych wypadkach w UK

Autor: Emigrant w UK 28 Styczeń 2016, 09:21

Podobne artykuły

Ważne jest, aby w nagłych wypadkach wiedzieć jak poprawnie zachować się, - kiedy pomoc brytyjskiego pogotowia jest konieczna, a kiedy też wystarczy telefoniczna rozmowa ze specjalistą. Czytaj więcej na temat zachowania się w nagłych wypadkach w Szkocji, Anglii i Irlandii Północnej.

Stan zdrowia zagrażający życiu

Pogotowie ratunkowe w Szkocji / Wielkiej Brytanii

Ostry dyżur w szpitalu Jak znaleźć najbliższy szpital

Porady i dodatkowe informacje

Pomoc medyczna w trakcie krótkiego pobytu w UK / Szkocji

Serwis telefoniczny NHS 24 w Szkocji

Stan zdrowia zagrażający życiu

tan zdrowia zagrażający życiu, często jest bardzo oczywisty i możliwy do zidentyfikowania. Gdy osoba jest poważnie chora i wymaga natychmiastowej pomocy, a jej nieudzielenie zagrażałoby jej życiu lub zdrowiu - w takich sytuacjach bardzo ważna jest szybka reakcja. Dobrze jest umieć rozróżnić, co jest sytuacją krytyczną a z czym możemy poczekać do wizyty u lekarza rodzinnego.

Oto kilka przykładów krytycznych sytuacji wymagających bezzwłocznej interwencji lekarza:

-utrata przytomności

- podejrzenie udaru mózgu

  1.  -znaczna utrata krwi
  2. - podejrzenie złamania kości
  3. - głębokie rany, np. rany zadane nożem
  4. - podejrzenie zawału serca
  5. - trudności w oddychaniu
  6. - poważne oparzenia
  7. - ciężkie reakcje alergiczne
  8. - przedawkowanie

Pogotowie ratunkowe w Szkocji / Wielkiej Brytani

Jeżeli Ty lub inna osoba wymaga natychmiastowej pomocy medycznej to należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Numer alarmowy na pogotowie ratunkowe to: 999.

Można też zadzwonić pod europejski numer alarmowy - 112, wybranie tego numeru powoduje połączenie z centrum powiadamiania ratunkowego. Należy wybrać ten numer np. w razie wypadków drogowych, po przez wykręcenie jednego numeru zawiadamiamy wszystkie służby ratunkowe, takie jak: straż pożarna, policja, pogotowie. Numer 112 można wybrać zarówno z telefonu stacjonarnego jak i komórkowego. Wybranie numerów alarmowych nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu komórkowego. Ponadto numery te można wybrać w telefonach bez karty SIM. Połączenia są bezpłatne. Dzwoniąc pod numery alarmowe musimy przygotować się na pytania, które zada nam dyspozytor. Będziemy musieli odpowiedzieć na następujące pytania: co się stało? jaki jest nasz numer kontaktowy? (może to ułatwić dojazd zespołowi karetki do miejsca zdarzenia, zwłaszcza na dużych osiedlach, czy na drodze lub pomóc ustalić adres w przypadku przerwania rozmowy). dokładny adres, pod jakim się znajdujemy? czy osoba poszkodowana jest przytomna? - czy się rusza, czy reaguje na dotyk, ból, wezwanie? czy osoba poszkodowana oddycha? czy wyczuwalny jest puls? imię i nazwisko osoby poszkodowanej?

Ostry dyżur w szpitalu

Zdecydowana większość dużych szpitali ma 24 godzinne odziały wypadkowe i nagłych przypadków (Accident and Emergency Department). Jeżeli stan naszego zdrowia lub zdrowia innej osoby jest poważny a my jesteśmy w stanie sami dojechać do szpitala lub przetransportować osobę trzecią to należy wybrać szpital z odziałem wypadkowym.

Odział drobnych urazów:

Oddziały mniej poważnych przypadków przeznaczone są dla osób zgłaszających się z takimi dolegliwościami jak drobne oparzenia, skręcenia, skaleczenia, zwichnięcia i wszystkie inne kontuzje oraz dolegliwości niezagrażające bezpośrednio życiu.

Serwis telefoniczny NHS 24 w Szkocji

NHS 24 to serwis telefoniczny, udzielający porad medycznych na terenie całej Szkocji. Jeśli Ty, lub ktoś, kim się opiekujesz czuje się źle i masz wrażenie, że nie można z tym czekać na otwarcie przychodni, wtedy możesz zadzwonić do NHS 24. NHS 24 - numer tel. 08454 24 24 24 można poprosić o tłumacza. Uwaga: W przypadku przekonania, iż istnieje zagrożenie życia i potrzebna jest interwencja karetki pogotowia, zawsze należy dzwonić bezpośrednio pod numer 999. NHS 24 to także informacja medyczna pod numerem 0800 22 44 88. Serwis dostępny codziennie w godzinach od 8:00 do 22:00.

Śledź nasKursy walut