Prawo jazdy kategorii B

Autor: Emigrant w UK 27 Styczeń 2016, 16:46

Podobne artykuły

Uznawane prawa jazdy Aby prowadzić samochód w Wielkiej Brytanii, musisz posiadać jeden z poniżej wymienionych dokumentów: Ważne prawo jazdy wydane przez kraj członkowski Unii Europejskiej (przez trzy lata od przybycia do UK), Ważne brytyjskie prawo jazdy, Międzynarodowe Prawo Jazdy (1926, 1949) wydane za granicą. Uwaga: Tymczasowe prawo jazdy wydane za granicą nie jest uznawane w Wielkiej Brytanii.

Kiedy musisz wymienić polskie prawo jazdy

Na polskim prawie jazdy możesz jeździć po UK tylko do trzech lat od daty przybycia. Później należy polskie prawo jazdy wymienić na brytyjskie. W tym celu należy: Zamówić i wypełnić formularz D1, Uiścić opłatę w wysokości £50, Wysłać dokumenty (w tym stare prawo jazdy) do urzędu. Na nowe prawo jazdy będziesz czekać do 3 tygodni.

Prowizoryczne prawo jazdy

Prowizoryczne prawo jazdy kategorii B (provisional driving licence) upoważnia posiadacza do rozpoczęcia praktycznej nauki prowadzenia samochodu oraz jest wymagane, aby przystąpić do obu egzaminów - teoretycznego i praktycznego. Osoba posiadająca taki dokument może uczyć się prowadzić pojazd, jeśli: jest rezydentem Wielkiej Brytanii i podać swoje adresy z ostatnich 3 lat (w Irlandii Północnej obowiązują trochę inne zasady) ukończyła 17 rok życia korzysta z usług wykwalifikowanego instruktora jazdy, uczy się pod nadzorem osoby, która ukończyła 21 rok życia i posiada pełne prawo jazdy od co najmniej 3 lat, osoba ucząca się posiada ubezpieczenie na pojazd, w którym odbywają się lekcje (w przypadku nauki z osobą prywatną), pojazd jest oznaczony czerwonymi literami "L" na białym tle.

Jakie warunki trzeba spełnić, by podejść do egzaminu

Musisz mieć ukończone 17 lat. Musisz być mieszkańcem Wysp Brytyjskich od minimum 6 miesięcy. Od kwietnia 2014 roku znać język angielski przynajmniej w stopniu komunikatywnymy.

Egzamin praktyczny

Po zdaniu egzaminu teoretycznego możesz przystąpić do egzaminu praktycznego. Aby zarezerwować dla siebie termin należy skorzystać z formularza znajdującego się w serwisie DVLA. Pamiętaj, aby wcześniej upewnić się, że będziesz w stanie zapewnić odpowiedni pojazd na czas egzaminu. Pojazd musi mieć zamontowany z przodu i z tyłu naklejkę z literą "L", aby sygnalizować innym uczestnikom ruchu, że osoba za kierownicą jest początkującym kierowcą. Należy również posiadać ubezpieczenie samochodu na własne nazwisko, nawet jeśli pojazd należy do znajomego lub członka rodziny. Wystarczy wtedy zadzwonić do ubezpieczyciela i poprosić o dodanie nas do listy osób upoważnionych do prowadzenia pojazdu. Obecny koszt egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii B wynosi 62 funty w dni powszednie oraz 75 funtów w weekendy, święta oraz w godzinach wieczornych w dni powszednie. Pamiętaj, aby na egzamin zabrać ze sobą obie części prowizorycznego prawa jazdy. Egzamin składa się z trzech części: Test wzroku - egzaminator poprosi Cię o odczytanie rejestracji wskazanego pojazdu z odległości 20 metrów. Jeśli nosisz okulary pamiętaj o ich założeniu i niezdejmowaniu ich do końca egzaminu praktycznego. Pytania dotyczące użytkowania pojazdu - jest to część, w której egzaminator sprawdzi Twoją wiedzę dotyczącą codziennego użytkowania pojazdu. Możesz zostać spytany np. o wskazanie wlewu oleju, sposobu na sprawdzenie jego poziomu czy metody sprawdzenia czy w pojeździe działają wszystkie światła. Jazda - ta część egzaminu będzie trwała około 40 minut. W trakcie jazdy egzaminator będzie obserwował Twoje zachowanie na drodze, szczególnie zwracając uwagę na Twoje zdolności obserwacji oraz zdrowy rozsądek. Przez większość testu egzaminator będzie Cię instruował odnośnie trasy, którą masz obrać. Zostaniesz również poproszony o wykonanie jednego z manewrów cofania: cofania po łuku, parkowania tyłem lub zawracania w drodze. Egzaminator może również poprosić o dokonanie manewru awaryjnego hamowania. Niedawno wprowadzonym elementem jest 10-minutowa samodzielna jazda. Egzaminator poprosi Cię np. o kierowanie się znakami na Leeds, pokazując Ci diagram trasy, którą powinieneś przebyć. Zboczenie z trasy nie powoduje niezdania egzaminu - to może zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonym kierowcom. Aby zdać egzamin, musisz zrobić mniej niż 15 pomniejszych błędów. Popełnienie jednego poważnego błędu, np. zagrażającemu bezpieczeństwu na drodze, powoduje niezdanie egzaminu.

Śledź nasKursy walut