Formalności – informacje ogólne

Autor: Emigrant w UK 27 Styczeń 2016, 10:09

Podobne artykuły

Aby pracować w Wielkiej Brytanii legalnie i mieć dzięki temu dostęp do różnego rodzaju świadczeń (dla bezrobotnych, dla poszukujących pracy, dla emerytów, dla dzieci oraz innych), musisz spełnić kilka warunków. Program Rejestracji Pracowników (WRS) Ubezpieczenie społeczne i podatki Konto bankowe

Program Rejestracji Pracowników (WRS)

1 maja 2011 roku wraz z końcem okresu przejściowego, nałożonego na wszystkie kraje Unii Europejskiej, które wstąpiły do niej w 2004 r. dla Polaków upłynął obowiązek rejestracji w systemie WRS.

Ubezpieczenie społeczne i podatki

Każdy pracownik w Wielkiej Brytanii powinien posiadać numer ubezpieczenia społecznego (National Insurance Number – NIN). Służy on do rejestracji podatnika w systemie ubezpieczeń socjalnych i systemie podatkowym, co w konsekwencji daje prawo do zasiłku, emerytury, urlopu macierzyńskiego itd. Kiedy już zaczniesz pracować, zacznie Cię dotyczyć także – podobnie jak wszystkich innych, pracujących w Zjednoczonym Królestwie – obowiązek płacenia podatku dochodowego. Wysokość podatku jest zależna od wielu czynników. Każda osoba pracująca w Zjednoczonym Królestwie posiada kod podatkowy używany przez pracodawcę do wyliczenia podatku, który musi on uiścić w Twoim imieniu.

Konto bankowe

Posiadanie konta bankowego w Wielkiej Brytanii ułatwi wszelkie rozliczenia z pracodawcą. Ustawodawstwo brytyjskie zabrania wypłaty pieniędzy przez pracodawcę "do rąk własnych", a korzystanie z polskiego rachunku bankowego za granicą wiąże się z prowizjami i kosztami wymiany walut. Wskazówki związane z otwarciem rachunku bankowego w Wielkiej Brytanii znajdziesz w artykule Konto bankowe w sekcji Finanse.

Śledź nasKursy walut