4 powody, przez które Polacy nie chcą wrócić do Polski.

Autor: Emigrant w UK 31 Styczeń 2016, 11:26

4 powody, przez które Polacy nie chcą wrócić do Polski.

Na emigracji zarobkowej nie jest łatwo. Rozstanie z rodziną, przyjaciółmi, jeziorami, lasami, a nawet drużyną piłkarską i polskimi dziewczynami. Przez pierwszych kilka lat rozstanie z krajem jest zacierane nowym miejscem, dostatnim życiem, częstymi wyjazdami nad morze śródziemne. Starzy znajomi są zastąpieni nowymi, więc jakoś to idzie. Niestety, w pewnym momencie może, przyjść czas, w którym pojawi się wrażenie monotonii, rutyny, tęsknoty do niedzielnych obiadów z rodziną i chęci powrotu do kraju. Podejrzewam, że większość emigrantów zarobkowych chciałaby wrócić do Polski, aczkolwiek nie powrócą do Polski z kilku podstawowych powodów.

Dzisiaj przedstawię cztery powody, przez które Polacy nie wrócą z exodusu do ojczyzny.

Powód 1

Ogromna część naszych rodaków w Europie zarabia minimalną kwotę miesięczną np. £1.000 miesięcznie. Fakt, faktem to nie jest dużo, ale takie są realia, £1.000 miesięcznie wystarcza na podstawową godną egzystencję. Już £1.000 miesięcznie skłania Polaków do wyjazdu z Polski.

ALE JEST TUTAJ JEDEN MAŁY HACZYK.

Jeżeli zarobisz £1.000, to rząd nie zabierze ci z tego prawie nic. Gdyby rząd obciążył twoje £1.000 wysokim podatkiem, to żyłoby się za nie jak za 1.500 zł, czyli w ubóstwie. Pamiętajmy. Minimalna w większości krajów jest prawie wolna od podatku i ZUS-u. Gdyby rząd zabrał ci z £1.000 – 1.200 złotych na ZUS i 19% podatku to postałoby ci tylko £648 miesięcznie – za £648 nie da się żyć. W Polsce nie da się żyć, ponieważ — jeżeli zarobisz 2.500 zł miesięcznie, to rząd zabiera z tego połowę — dlatego w Polsce ludzie żyją w ubóstwie za 1.400 zł.

Powód 2

Jedną z największych grup zawodowych mieszkających i pracujących za granicą są fachowcy budowlani oraz kierowcy tirów. Budowlańcy i kierowcy zazwyczaj zarabiają bardzo dobre pieniądze. W związku z ponadprzeciętnymi zarobkami są samo zatrudnieni w celu płacenia mniejszego podatku lub posiadają firmy (limited company) w celu jeszcze wydajniejszego płacenia podatków. W Polsce prowadzenie działalności jest bardzo skomplikowane a podatki dużo wyższe. „Wisienką” na torcie jest fakt, że bardzo dużo firm w Polsce, po prostu, nie płaci swoim kontrahentom, w Polsce system sądowniczy jest „zły” więc mało kto chce dochodzić swoich praw.

Powód 3

Nastawienie do obywatela. Smutne, ale prawdziwe. W urzędach jesteśmy dla siebie nie mili, a służby porządkowe źle traktują człowieka. Po kilkunastu latach spędzonych w krajach, w których traktuje się człowieka jak dobrego klienta, a nie jak „pasożyta” ciężko powrócić do kraju, w którym urzędnik myśli, że jest panem i władcą a ja tylko skruszonym niewolnikiem. Ciężko wrócić do kraju, w którym policja wlepia mandaty za przejście na czerwonym świetle o 3 w nocy, gdy ulica jest totalnie pusta. Ciężko wrócić do kraju w którym „kanary autobusowe” wyglądają i zachowują się jak komunistyczni szpiedzy.

Powód 4

Zawód lekarza jest dla mnie chyba najważniejszym zawodem świata. Zawsze jak widzie znajomego lekarza kłaniam mu się nisko, oddając mu wręcz honory. Z drugiej strony co prawda to prawda. Na widok Polskich szpitali aż mnie wzdryga. Raz podczas pobytu na wakacjach trafiłem do Polskiego szpitala, przeraziłem się. Miałem przyjemność leżeć w Brytyjskim szpitalu, więc mam porównanie. To prawda, w szpitalach starej Unii lekarze i pielęgniarki też ciężko pracują i chwała im za to, ale ciężkiej pracy po nich nie widać.


Dodaj komentarz

Komentarze

  1. 30seban80 Autor 4 Luty 2016, 02:16

    Prawda...

    Odpowiedz
  2. Janusz Sniegowski Autor 3 Luty 2016, 13:14

    Dokladnie tak jak autor napisal !!! Dodalbym jeszcze Nr 5 . Tutaj ludzie nie interesuja sie innym czlowiekiem pod wzgl. co ma , ile ma i skad ma !! Jezeli sie Toba zainteresuja to wtedy gdy widza ze potrzebujesz pomocy !!! Po prostu nie ma zawisci !!! ale jak w srodku nocy zapukasz do sasiada ze potrzebujesz pomocy - nikt nie odmowi !!! A i na nast dzien nie bedzie chuczalo pol osiedla co sie stalo !!! Mentalnosc jest zupelnie inna !!! Nie ma falszywych znajomosci i przyjazni miedzy sasiadami .donosicielstwa , plotkowania itp. + poprzednie 4 powody i ja juz nie wracam !!! Pisze z Anglii !!

    Odpowiedz
Zobacz komentarze

Dodaj komenatrz

 

Śledź nasKursy walut